Sıkça Sorulan Sorular

 
1. Sebzeleri filizlenince yemeyin diyorlar mesela patates, soğan?

Bu konuya açıklık getirelim, filizlenmiş bakliyatları ya da sarımsağı yiyebilirsin ama filizlenmiş patates ve soğan yenmez. Nedeni de şu: patates çimlenince yeşilimsi bir tabaka oluşturur ve ortaya "solanin" adı verilen toksin bir madde çıkar. Solanin içeren patatesin tüketilmesi de besin zehirlenmesine neden olur. Birkaç saat sonra baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ile ishal gibi belirtiler görülebiliyor. Üzerinde yeşil tabaka oluşan, filizlenmiş patatesi kesinlikle yeme. Az patates al ve buzdolabında sakla. Filizlenmiş soğanlar da aynı şekilde, sanılanın aksine artık çürümüştür ve zararlı hale gelmiştir. İçindeki besin depoları boşalmıştır, bakteriler de çürüme ve kokuya neden olur. Yenilmesi son derece zararlıdır. Ne filizi ne de kendisi yenmez. Soğanların filizlenmemesi için ne yapacaksın? Tüketeceğin kadar al ve bir elma ile birlikte bir kese kağıdının içinde buzdolabında sakla. Fakat filizlenmiş sarımsak yiyebilirsin. Filizlendiğinde sarımsaktaki antioksidan miktarı filizlenmemiş haline göre çok daha fazla. Filizlenen sarımsağın virüsleri önleyerek kanseri engellediği belirtiliyor. Aynı zamanda damarlarda tıkanıklığı önlüyor ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltıyor.

2. Herkes filiz yiyebilir mi mesela çocuğum?

Filizlerimizin besin değerlerini analiz ettirdik. Genel faydalarını birçok farklı kaynaktan araştırıp elimizden geldiğince aktarmaya çalıştık. Filizlerin içinde vücudumuza yararlı sayısız vitamin, aminoasit, mineral var. Okuduğumuz kaynaklarda bu filizlerin hamilelere (az haşlayarak ya da pişirerek), bebeklerini emziren annelere, şeker hastalarına, çocuklara (9. aydan sonra 5 yaşa kadar pişirerek ya da haşlayarak; 5 yaşın üzerindekilere çiğ olarak), ergenlik çağındakilere de tavsiye edildiğini gördük. Filizler günümüzde birçok uzman tarafından mucize besinler olarak sunuluyor ama elbette doktor değiliz. Eğer kafanda soru işareti varsa lütfen doktoruna danış. Sağlığına pozitif katkıda bulunmak isterken tam tersini yapmak istemeyiz. Doktorunun görüşlerini bizimle de paylaşırsan seviniriz. 

3. Filizleri nasıl yetiştiriyorsunuz? Toprakta mı? Pamukta mı?

İkisi de değil. Sorunun cevabını buradan daha detaylı okuyabilirsin.

4. Evimde kendim filiz yapsam?

Tabii ki evinde filiz yapmayı deneyebilirsin. Yalnız lütfen aşağıda yazdığımız filizlendirmede dikkat etmen gereken önemli faktörleri oku:

* Tohum kalitesi: Tohumlarının organik ya da zirai ilaç kullanılmadan doğal yollarla üretilmiş olması önemli. Konvansiyonel tohumlar genelde çimlenmez, çimlense bile içindeki zirai ilaçları ve gübredeki kimyasalları vücuduna direk alırsın. Bu kadar sağlıklı bir besini sağlıksız hale getirirsin. O yüzden organik ya da zirai ilaç kullanılmadan üretilmiş doğal/atalık bakliyat ve tahıl tohumları kullan.

* Hijyen: Tohumların temiz olmalı, filizlendirme için kullandığın kavanoz ya da süzgeç steril olmalı. Mümkünse filizlendirmede içme suyu kullan ve mutfakta filizlendirme yapma, mutfak sanılanın aksine evin en pis yeridir.

* Sıcaklık: Filizlendirmede kullandığın tohumları kuru ve serin bir yerde sakla. Aynı şekilde filizlendirme yaptığın yer ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun.  

* Hava sirkülasyonu: Tohumlarını kavanoz ya da süzgeçte filizlenmelerine olanak sağlayacak miktarda koy ve hava sirkülasyonunun olduğu bir yerde filizlendir. Kapalı dolaba koyma.

* Durulama ve süzme: Tohumları filizlendirirken bol suda yıka ve bu suyun iyice süzülmesini sağla yoksa tohumlarda bakteri oluşumu ile birlikte kötü koku ve küflenme başlayabilir.

* Filiz uzunluğu: Filizlerinin boyları 1,5-2 cm’e gelince filizlendirme işlemini durdur. Bu yaklaşık 2 ila 3 güne tekabül eder. Filizleri çok uzatırsan hem besin değerlerini azaltmış, toksik etki yaratmış olursun hem de tadı hoşuna gitmez, çiğ yemen güçleşir.

* Depolama: Düzgün bir şekilde depolandığında taze filizler en az 7 gün buzdolabında dayanır. Filizlerini ıslak ıslak buzdolabına koyma. Kağıt havlu ile nemini alıp buzdolabı poşetine koy.

5. Filizleri gövdesinden koparıp mı yiyeceğim?

Hayır. Filizleri gövdesinden ayırmadan bütün olarak yiyeceksin. 

6. Mikro Herküller kaç gün taze kalır? Nasıl saklamalıyım?

Filizleri buzdolabında hava almayacak şekilde kapakları kapalı olarak sakladığında 1 hafta dayanıyorlar. Derin dondurucuda da 1 ay saklayabiliyorsun. Çözmek için yapman gereken tek şey suyun altında tutmak. Böylece hemen çözülüyorlar.

 

7. Mikro Herkülleri yıkamalı mıyım?

Evet yıkamalısın. Biz organik de doğal da olsa çiğ yediğimiz yeşillikleri, sebzeleri ve kabuğuyla yiyeceğimiz meyveleri mutlaka sirkeli suda bekletip öyle yiyoruz. İstersen sen de öyle yapabilirsin. 

8. Mikro Herküllerden ne kadar yiyeyim?

İstediğin kadar yiyebilirsin öyle net bir ölçü yok. İlla bir ölçü istersen her öğünde 50-100 gr yiyebilirsin. Zaten göreceksin az da yesen filizler seni hemen doyuruyor, uzun süre tok tutuyor. Nasıl olsa gaz ya da şişkinlik yapmıyorlar :) Vücudunu dinleyerek biraz deneye yanıla kendi porsiyonunu bulursun.

9. Tüm Mikro Herküller organik mi?

Öncelikli olarak organik bakliyat ve tahıl tohumları kullanıyoruz. Her zaman her tohumun organiğini bulamayabiliyoruz. İhtiyacımıza göre bildiğimiz, güvendiğimiz üreticilerden de tohum alabiliyoruz. Organik ürün sertifikamızı buradan görebilirsin

10. Kaç gün önceden sipariş vermem gerek?

Mikro Herküllerini büyütmemiz için bize 3 gün önceden sipariş vermen yeterli.

11. Siparişimi iptal edebilir ya da değiştirebilir miyim?

Eğer filizlerini üretmeye başlamadıysak tabii ki iptal edebilir ya da değiştirebilirsin. 

12. Tek bir kutu Mikro Herkül alabilir miyim?

Tabi bir kutu da sipariş verebilirsin.

13. Mikro Herkülleri Türkiye?nin her yerine gönderebiliyor musunuz?

Evet anlaşmalı kargo şirketimizin ulaşabildiği her yerde biz de varız.

14. Ödemeyi nasıl yapıyorum?

Ürünlerimiz sipariş üzerine üretildiği için ödemeyi de sipariş sırasında almamız gerekiyor. Kredi Kartı, Havale veya EFT ile ödeme kabul ediyoruz. Siparişin ödeme geldiği zaman onaylanıyor ve Mikro Herküllerini üretmeye başlıyoruz.

 

Havale ve EFT Hesap numaramız:

Doğaçlama Gıda Üretim ve Tic. Ltd. Şti.

Garanti Bankası Nişantaşı?

TR41 0006 2000 1320 0006 2949 14 
(Bu bilgiler sipariş aşamasında size siteden ve mail yoluyla da iletilecektir)