Makaleler » Blog » Organik Yeşil Mercimek Filizi

 
resimKonu

Gizli cevher

 

Yeşil mercimek filizi bizim akıllı, uslu çocuğumuz. 

Yumuşacık ve iştah açan bir lezzeti var.

Tazeliği insana kendini iyi hissettiriyor. Böyle sakin durduğuna bakmayın, içinde ne güzellikler var!

 

 

Nasıl yiyelim?

 

Bizim geleneksel mutfağımızdaki birçok yemeğe çok yakışıyor. Bulgurla öpüştür mesela... 

Kısıra koy, mercimek köftesi yap.

 

Çorbalara çok yakıştığını söylemeliyiz. Tarhana gibi geleneksel bir tadla uyumlu bir birliktelik yakalayabiliyor. Mercimek çorbasına katarsan lezzeti ikiye katlarsın bizden söylemesi.

 

Buharda çok hafif haşlayıp eğer Ege otlarını seviyorsan onlarla şahane salatalar hazırlayabilirsin. Yeşil mercimek filizi ile yaratıcılığını sonuna kadar kullan, seni mahçup etmez. Tariflerini bizimle de paylaş lütfen…

 

 

İçinden ne geliyor?

 

 

Besin değerleri

Filizlenmiş mercimekler bize üç ana makro besini sağlıyor: protein, yağ ve karbonhidrat.

Yeşil mercimek filizinin 100 gramında 103 kalori, 10 gram protein, 15 gram karbonhidrat, 

2 gram şeker var. Yağ, kolestrol yok. %67,3’ü su, glisemik indeksi 10, oldukça düşük.

 

100 gram yeşil mercimek filizinde günlük ihtiyaç duyduğumuz hemen hemen her vitamin ve mineralden var ama bazıları göze çarpıyor:?????????????????????????????????????????????????????????????????????

Vitamin C                                %28

B1                                            %15

Folik Asit                                   %25

Demir                                      %18

Fosfor                                      %17

Çinko                                       %10

Bakır                                        %18

Manganez                              %25

 

 

 

 

Sağlığımıza faydası

 

 

  • Kalori alımımızı kontrol edebiliriz: Yeşil mercimek filizi yüksek derecede protein içeriyor. Protein kaslarımızı yapılandırmak ve korumak için önemli. Üstelik bizi tok tutuyor. Flizler, et, tavuk gibi diğer protein kaynaklarına göre daha az kalorili. 1 kase yediğimizde gayet makul miktarlarda vücudumuz için temel enerji kaynağı olan yağ ve karbonhidrat almış oluruz.

 

  • C vitamini deposu: Yeşil mercimek filizinde C vitamini tavan yapmış durumda 100 gramında günlük ihtiyacımızın %28’ini karşılayabiliyoruz. C vitamini bağışıklık sistemimizi destekliyor, gıdalardan demiri almamızı kolaylaştırıyor. Ayrıca güçlü bir antioksidandır, yaşlanmanın etkileri ile mücadele eder ve çeşitli kanserlerin oluşumunu engeller.

 

  • Kansızlık için bire bir: Mercimek filizi demir açısından çok zengin. Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobinin sentezlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Filizler C vitamini açısından da yararlı oldukları için demirin bağırsaktaki emilimini de artırıyorlar. Bu da demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığı önlemekte çok etkili. Ayrıca demirle birlikte bakır da içerdiği için Tip 2 diyabete karşı etkili bir koruyucu.

 

  • Daha düzenli genler: Filizlendirilmiş mercimekte 100 mikrogram folik asit var. Folik asit, S-adenozil metiyonin üretmemizi sağlıyor. Bu hücrelerimizin gen aktivitesini kontrol etmesine yardımcı. Bizim genlerimizin açma kapama düğmeleri gibi görev görüyor. Bu durum da dokularımızın sağlığı için çok önemli. Çünkü düzensiz genler, kansere neden oluyor. Folik asit ayrıca sağlıklı cenin gelişiminde önemli bir rol oynuyor ve kadınların sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için destek oluyor.

 

Şarkısı

 

Bizce " Happy" şarkısı mercimek filizine cuk uyuyor! Bu filizin mutlulukla bir ilgisi var diye düşünüyoruz...

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.